Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material | Polyamide, fibre reinforced |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Glow wire test | 650 °C |
| Thread type | NPT |
| Ø Connection thread D | 1/4" |
| Total length TL | 5 mm |
| Key width SW | 18 mm |
| Collar diameter (E) | 20 mm |
| Product Color | RAL 9005 |
| Order no. RAL 9005 | 10113303 |
| Type | NMUG 1/4 BK |
| Packing unit | 100 |
| EAN number | 4007686312850 |
| Tariff number | 39269097 |
| ETIM-Classification | EC000940 |