Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| WISKA-Order no. | 50015716 |
| Type | PH D 6652.02 SI BF |
| Voltage | 250 V |
| Current | 16 A |
| Protection class | IP20 |
| Material | Urea moulding compound |
| External dimensions LxWxH | 61x98x41,6mm |
| Socket insert | SCHUKO |
| Terminals/poles | 2-pole + E |
| Weight | 0,12 kg |
| Colour | Pure white, similar RAL 9010 |
| Mounting | Surface mounting |
| Variations | on request |
| Tariff number | 85366990 |
| Remarks: Schuko double socket surface mounting IP 20 with screw terminals heightened electric shock protection Current intensity: 16A Material: Duroplast Colour: pure white, similar RAL 9010 Socket interior: 2-pole + PE 98x60x40,8mm |
|