Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| WISKA-Order no. | 50101060 |
| Type | PL-16A-FS-230V-3P-6H-IP67-K03-C01 |
| Material | Plastic |
| Current | 16 A |
| Voltage max. (V) | 230 V |
| Protection class | IP67 |
| Temp. range min | -25 °C |
| Temp. range max | 45 °C |
| plug insert | CEE |
| Clock face position | 6h |
| Terminals/poles | 2-pole + E |
| Ø cable diameter max | 14,5 mm |
| Weight | 0,16 kg |
| Variations | on request |
| Tariff number | 85366990 |
| Remarks: Contact: standard Connection technology: Screw terminals one-piece housing gland with seal gasket bend protection and strain relief |
|