Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| WISKA-Order no. | 50102761 |
| Type | 6148/1111-111 portable lamp set |
| Material | Polyamide |
| Globe colour | Clear |
| Wattage | 3 W |
| Voltage | 230 V |
| Voltage min. (V) | 12 V |
| Voltage max. (V) | 240 V |
| Type of Voltage | AC / DC |
| Frequence | 50/60 Hz |
| Protection class | IP66 |
| Operational areas | Explosion protection, Outdoor |
| Temp. range min | -20 °C |
| Temp. range max | 50 °C |
| Lightsource | LED |
| Lightsource incl. | Yes |
| Colour temperature | 6500 K |
| Average lamp durability | 35000 h |
| Approval | IBExU 11 ATEX 1066 |
| Marking | II 2G Ex ib IIC T4 Gb, II 2D Ex tb IIIC T75°C Db |
| Explosion Groups | IIC |
| Temp.-class | T4 |
| Zone | 1 |
| Colour | Black |
| Weight | 1,83 kg |
| Equipment: - lead-fleece battery, maintenance-free, 6 V, 4.5 Ah - Voltage charging unit: 12-30V DC and 110-240V AC, 50/60Hz - lamps: main light, LED: 3 W; secondary light, LED: 0.5 W Remarks: Portable lamp 6148 with charging unit Zones 1,2,21,22 Polyamide, impact resistant, black Explosion protection: II 2G EEx ib IIC T4 Gb Certificates: IBExU 11ATEX 1066, IECEx IBE 11.0009 Protection class to EN 60529:IP 66 with lead-fleece battery, maintenance-free, 6 V, 4.5 Ah Voltage charging unit: 12-30V DC and 110-240V AC, 50/60Hz lamps: main light, LED: 3 W secondary light, LED: 0.5 W |
|