Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| WISKA-Order no. | 50104347 |
| Type | SO-16A-FS-110V-3P-4H-IP67-K03-C02 |
| Material | Plastic |
| Current | 16 A |
| Voltage max. (V) | 110 V |
| Protection class | IP67 |
| Number of sockets | 1 |
| Temp. range min | -25 °C |
| Temp. range max | 45 °C |
| Clock face position | 4h |
| Socket insert | 2 - poles + PE |
| Type of cable gland | M 25 x 1,5 |
| Mounting | Surface mounting |
| Weight | 1,2 kg |
| Tariff number | 85366990 |
| Remarks: Contact: standard Connection technology: screwless spring terminals - TwinCONTACT - suitable for through wiring - with 4 external fixing points - one cable entry at top and one blind entry (can be cut out) at bottom - receptacles are designed for adding an auxiliary contact switch - without cable glands Pre-stamping for cable entry M25 |
|