Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| WISKA-Order no. | 50108046 |
| Type | Schuko-Surfacesocket 2401856 - SE |
| Voltage | 250 V |
| Current | 16 A |
| Protection class | IP44 |
| Material | Cast aluminium |
| External dimensions LxWxH | 75x75x55mm |
| Temp. range min | -30 °C |
| Temp. range max | 90 °C |
| Socket insert | SCHUKO |
| Terminals/poles | 2-pole + E |
| Weight | 0,26 kg |
| Colour | RAL 7032 |
| Mounting | Recessed mounting |
| Variations | on request |