Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material | Brass |
| Temp. range min | -150 °C |
| Temp. range max | 250 °C |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 16 |
| Lead | 1,5 |
| Length screw-in thread L | 15 mm |
| Key width SW | 17 mm |
| Collar diameter (E) | 19 mm |
| Total length TL | 19 mm |
| Surface | Chromium-plated |
| Order no. chrome-plated | 50110107 |
| Type | SBL 16/Cr |
| Packing unit | 1 |
| ETIM-Classification | EC000814 |