Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Marking | II 2 G Ex eb IIC T6...T4 Gb, II 2 D Ex tb IIIC T85°C Db |
| Zone | 1 |
| Approval | IECEX TUR 16.0011X, TÜV 15 ATEX 7564 X |
| Protection class | IP66 |
| Temperature range | -55 °C - 130 °C |
| Voltage | 690 V |
| Terminals/poles | 2 x 2-poles, 6mm² |
| Variations | on request |
| Material | Brass |